21 grudnia br. pod Urzędem Miejskim w Aleksandrowie Kujawskim odbyła się konferencja prasowa. Udział w niej wzięli Iwona Michałek – Poseł na Sejm RP oraz Bogdan Wypij – były Radny Miasta Aleksandrów Kujawski. Iwona Michałek poinformowała o złożeniu zawiadomień poselskich do CBA oraz RIO, a także wniosku do Burmistrza Aleksandrowa Kujawskiego w związku z nieprawidłowościami przy przeprowadzaniu przetargów na działki gruntowe w Aleksandrowie Kujawskim.
Warunki, jakim musi odpowiadać przetarg na zbycie działek gminnych i rzeczoznawstwa w tym zakresie reguluje rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 14 września 2004 roku w sprawie sposobu i trybu przeprowadzania przetargów oraz rokowań na zbycie nieruchomości. Przeglądając informacje umieszczone w BIP-ie Urzędu Miejskiego w Aleksandrowie Kujawskim łatwo zauważyć, że procedury przetargowe przeprowadzane w gminie miejskiej Aleksandrów Kujawski tych warunków nie spełniają.
Szereg wątpliwości budzi m.in. zbyt niska cena wywoławcza działki, którą nabył Burmistrz Aleksandrowa Kujawskiego czy – w przypadku tego konkretnego przetargu – obecność w składzie komisji przetargowej pracowników podległych Burmistrzowi. Dziwny jest również fakt umieszczenia informacji o innym przetargu na stronie BIP w dzień po jego odbyciu się.